Вулик-ліжко

Що лікує та оздоровлює: хронічні захворювання, хвороби спини та суглобів ( при систематизації процесу), надає міцний сон.

Як проходить оздоровча процедура: приїжджаєте увечері до нас на пасіку і проводите ніч у спеціальному шатрі, де і розташоване ліжко прямо на вуликах. Бджіл від Вас відділяє лише дрібна металева сітка, якою накриті бджоли у вуликах. Лежачи над бджолами в надставці, Ви отримуєте тепло від бджіл, яке допомагає збалансувати і самовідновити роботу всіх Ваших органів, що викличе збільшення працездатності, відчуття легкості та свіжості. Запахи пилку, бджолиної отрути, прополісу, рівномірне гудіння заспокоять Вашу нервову систему, нормалізують кров'яний тиск, стабілізують психоемоційний стан, викличуть здоровий сон. Бджоли випаровують у повітря велику кількість фітонцидів, як моно запахів так і складних квіткових сполук, які наситять організм фітовітамінами і стимулюватимуть роботу серця. Сильне гудіння під час випаровування вологи із стільників, супроводжується мікровібраціями, які відновлюють тіло, роблячи судини гнучкими, стимулюють роботу нирок, очищують сечо-статеві шляхи, знімають болі в спині, м'язах і суглобах. Прополіс-бальзам з різних дерев і трав, працює, як антисептик з високою антимікробною дією, проліковує дихальні шляхи, оздоровлює легені. Завдяки комплексній роботі наших бджілок Ви відчуєте легкість, бадьорість, свіжість і молодість.

Бджолина матка та її види.


        Бджолина матка є матір'ю всіх членів бджолиної сім'ї. Її основна функція в сім'ї відкладати яйця і передавати своєму потомству різні якості. Вона відкладає яйця двох видів: запліднені і не запліднені. З запліднених яєць виходять робочі бджоли і матки, а з не запліднених виходять трутні.

        Досвідченому пасічнику легко розрізнити бджолину королеву на вигляд.

Її тіло дещо відрізняється від робочих бджіл і трутнів. Вона в півтора рази довша за 

робочу бджолу і її довжина становить 20 - 25 мм.

Особливою рисою є те, що її черевце виступає за крила, навідміну від бджоли і трутня. Сім'я в нормальному стані має тільки одну плодову матку.

Бджолині матки бувають плідні і неплідні. Неплідні матки - це молоді матки, які ще не встигли побувати в шлюбному обльоті. Будь-яку матку в сім'ї оточує її свита. Бджоли про неї піклуються, годують її маточним молочком, прибирають за нею, так як плідна матка в нормальній сім'ї не покидає вулик. Виняток становить матка в сім'ї, що роїться. Бджоли розпізнають свою королеву по феромонам, що вона їх виділяє.

Якщо з сім'ї її забрати, то через 15 - 20 хвилин сім'я відчує сирітство.

Але самих феромонів або запаху в родині недостатньо. Необхідний ще фізичний контакт бджіл з нею і наявність одноденного засіву. Так, якщо в вулик помістити препарат з запахом матки, то бджоли все одно почнуть виводити собі нову королеву, якщо немає засіву. Тривалість життя бджолиних маток складає 4 - 5 років, але в сучасному бджільництві їх не тримають більше двох років. Її вік впливає на її якість.

        Залежно від способу  виведення вони бувають:

- свищеві;

- ройові;

- тихої заміни.

Розглянемо детально період розвитку маток та їх види.

 

Свищева королева бджіл

    Свищева бджолина матка з'являється в родині при раптовій втраті іншої матки.

Втрата або загибель королеви бджіл може бути з різних причин:

- недбалість бджоляра;

- травма матки при огляді або відкачуванні меду,

- старість,

- спеціальне видалення матки.

        Вже через 15- 20 хвилин бджоли відчують, що у них немає господині і ще через деякий час, проявлять занепокоєння та почнуть бігати по льотку так, як ніби когось шукають. У такій сім'ї різко зменшується виліт бджіл, і зупиняються роботи з будівництва стільників (сот). Таку сім'ю досвідчений бджоляр зможе визначити за звуком, що видає бджолина сім'я. Вона буде видавати звук схожий на виття. В такому випадку бджолярі кажуть: «Сім'я плаче». А ще через деякий час бджоли цієї родини починають відтягувати маточники на бджолиному засіві. Природа подбала про те, що для маток і робочих бджіл підходять однакові плодові яйця. А тому, друга назва свищевих маточників - рятувальні маточники. Личинки робочих бджіл і маток протягом перших трьох днів отримують однаковий корм - це маточне молочко. Далі, личинки бджіл отримують медо-пергову суміш, а майбутніх маток продовжують годувати маточним молочком. Через те, що свищеві матки виводяться на бджолиному засіві, вони рахуються низької якості.

Перша причина це те, що маточники бджоли можуть потягнути і на засівові старше 3 днів, а такий засів уже отримав корм робочої бджоли.

А друга причина - це те, що ширина бджолиної комірки 5,5 міліметрів, а ширина мисочки для ройової матки або матки тихої зміни 9 міліметрів. Тому свищева бджолина матка вважається менш якісною. Бджоли, годуючи личинок, не можуть розширити маточник, тому що їм заважає поруч інша личинка. А тому вважається, що у такої матки недорозвинені репродуктивні функції. Але, бджолярі, які виводять маток таким способом, видаляють з сота личинок через одну, і спеціальним шаблоном розширюють бджолину клітинку до 9 міліметрів. Свищевих маточників в сім'ї, в залежності від породи бджіл, може бути 10 - 20. Але може бути і більше.

Далі, наука вчить, щоб бджоляр оглянув сім'ю через тиждень, і видалив зайві маточники. Я вам не раджу так робити. Якщо родина не роїться, то залишайте всі маточники. Так ви надасте сім'ї самій вибрати собі матку. Через 16 днів після втрати матки в такій сім'ї дозрівають всі маточники.

І бджоли по зрозумілим їм причинам і критеріям можуть випустити з маточника одну або дві матки, які на їхню думку найкращі. А матки знаходять одна одну і борючись вирішують, хто з них залишиться в вулику. Далі, матка, яка перемогла, знищує всіх маток в маточниках, а самі бджоли, іноді, навіть допомагають їй в цьому.

        Можливі й інші варіанти. Бджоли випускають кілька маток і вони, рухаючись на 

зустріч одна одній, знищуючи всі маточники, а потім з'ясовують стосунки між собою.

На якість свищевих бджолиних маток впливає також сила сім'ї та наявність взятку в природі. І якщо бджоляр надасть сім'ї самій вибрати собі королеву, то її недоліки 

зведуться нанівець.

 

Ройова бджолина матка

 

Ройова бджолина матка формується в родині, яка готується на роїння, з ройових 

маточників. Ройових маточників сім'ї різної породи закладають від 10 до 50 штук.

Але вони їх закладають не в один день, а поступово, у міру закладки яєць в ройові мисочки. Ройові мисочки сім'я відтягує ще задовго до роїння. Отож відтягнуті ройові мисочки говорять про те, що на пасіці настала ройова пора.

Мисочки бджоли відтягують внизу сотів, збоків, і навіть в переходах між корпусами двокорпусного або багатокорпусного вулика.

        У родині, що збирається роїться, матка кладе яйця в ці мисочки і бджоли починають годувати личинок. Такі личинки з перших днів отримують рясний корм - маточне молочко. За такими матками з перших днів кращий догляд і вони набагато краще свищевих. Вони більші за свищеві, а значить, що і репродуктивні функції у них 

розвинені краще. Хоча у них є один істотний недолік - всі сім'ї з такими матками схильні до роїння. Проте, багато бджолярів використовують їх для формування відводків або для племінної роботи (заміну маток в поганих сім'ях).

        Через сім днів бджоли запечатують маточники, і на 16 день від яйця виходить перша матка. А далі, якщо бджоляр не втручається, то можливий вихід рою. Щоб цього не сталося, застосовують спеціальні прийоми.

 

Королева бджіл, отримана тихою зміною

 

        Бджолина матка тихої зміни виводиться в сім'ях:

- де бджоляр навмисно чи ні спровокував таку зміну;

- в сім'ях зі старими матками;

- також в сім'ях, де матка отримала каліцтво;

- з інших причин.

        Так бджолині сім'ї різної породи по-різному схильні до тихої зміни маток. Кавказькі бджоли змінюють маток щороку. Карпатські бджоли дуже схильні до тихої зміни.

 

        Поговоримо детальніше про таких маток.

При такій зміні стара матка кладе одне чи два яйця в мисочки, які нічим не відрізняються від ройових. Тому, пасічнику інтуїтивно необхідно відчути, які це маточники, ройові чи тихої заміни. Якщо матка сіє яйця, як ні в чому не бувало, і при цьому, не зменшується в розмірах, бджоли не висять гронами на рамках і активно працюють (несуть нектар і тягнуть вощину), то безсумнівно - це маточники тихої зміни. Такі матки завжди найвищої якості. Вони більші свищевих і ройових. Далі, на 16 день виходить молода матка і може вбити стару.

У карпаток часто бувають винятки - обидві матки можуть співіснувати разом, в одному вулику впродовж місяця.

 

Важливо !!!

При виведенні свищевих бджолиних маток надайте сім'ї самій вибрати собі королеву.

Ройові матки кращої якості, але сім'ї з ними схильні до роїння.

Рекомендую використовувати маток тихої заміни, тому що вони найвищої якості.


Матеріал взятий з сайту https://cymbal.com.ru/pchelinaya-matka Автор: Цимбал Олег